Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
     МІСЬКІ НОВИНИ
23-06-2014

У Ковелі згадали, як НКВС розстрілював в’язнів

Біля меморіальної стели «Хрест пам’яті жертв більшовицького терору» відбулася панахида по розстріляних енкаведистами у перші дні війни в’язнях ковельської тюрми. Поминальну службу провів ковельський міський декан УПЦ Київського патріархату, настоятель собору Великомученика Димитрія Солунського, протоієрей Анатолій Александрук.

Нагадаємо, більше трьох сотень лучан пройшли скорботною ходою від Свято-Троїцького кафедрального собору до Замкової площі, де радянська влада розстріляла майже 2 тисячі українців.

«У червні 1941 року інші фашисти – енкаведисти – розстрілювали в’язнів по всіх тюрмах Західної України. Виконуючи злочинний наказ, вони знищували людей за те, що ті хотіли свою незалежну державу. Мученицькою смертю розстріляні в’язні ковельської та інших тюрем заслужили того, щоб ми їх пом’янули, і саме в той час, коли знову ворог топче нашу рідну землю», – мовив протоієрей Анатолій.

Заслужений працівник культури України Іван Сидорук емоційно декламував вірші російського поета Юрія Нестеренка, «що захищає Україну словом» та Ліни Костенко, яка, на думку Івана Васильовича, «своїм твором передбачає те, що склалося на долю теперішнього Президента України Петра Порошенка і народу»: «Петро – не Юда. Він любив Учителя…»

«Сьогоднішня влада в цих умовах має репутацію опинитися в ролі апостола Петра», – наголосив Іван Сидорук.


Згідно з даними дослідників трагедії, у червні 1941 року енкаведисти розстріляли понад 250 в’язнів ковельської тюрми. 28 лютого 1942 року з дозволу німецької влади та при активній участі «Просвіти» відбулося перезахоронення загиблих. У 1990 році на хвилі демократичних перемін активісти Народного Руху за перебудову встановили символічний хрест у парку Слави з боку вулиці Міцкевича. При цьому ветерани-комуністи чинили шалений опір. 23 червня 1991 року тут «постав» високий дубовий хрест, біля кого відбувся багатолюдний мітинг.

 

В день 65-річниці створення УПА на місці хреста урочисто відкрили меморіальну стелу. Білокрилі ангели кладуть вінки загиблим. Над ними - хрест із сірого граніту, як символ життя і вічності. Стела споруджена зусиллями київського бізнесмена та благодійника Івана Омелянюка і нині покійної ковельчанки Марії Хотинської, родич яких був одним із розстріляних.

 

Громадськість неодноразово зверталася до місцевої влади з проханням встановити меморіальну табличку, де розстрілювали в’язнів тюрми, зокрема й на будівлі колишнього залізничного НКВС. На превеликий жаль, до думки громади ніхто не прислухався.

 

Волинські  новини

 

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa