Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
     МІСЬКІ НОВИНИ
25-12-2012

Ковель: Тіні незабутих предків, або Чому треба згадати про "Волинь" та "Віслу"

Позитивний характер українсько-польських відносин в останні роки є очевидним. Це добре видно з інтенсивних контактів керівництва обох країн, рівня парламентської, міжвідомчої співпраці, міжрегіонального партнерства й активної підтримки Варшавою євроінтеграції Києва. У нинішньому році все це було увінчане доволі успішним проведенням спільного проекту Євро-2012. Проте нікуди не поділися й труднощі, пов'язані насамперед з непростими сторінками спільної історії середини XX століття. Зокрема, у 2013 році виповнюється 70 років з часу Волинської трагедії. Ця дата неминуче вплине на двосторонні стосунки, і від політичної волі української та польської влади, вміння знаходити компроміси залежатиме, чи не погіршаться вони.

Одним із способів уникнення можливого охолодження може бути прийняття на рівні парламентів резолюцій про засудження взаємних кривд, завданих українцями і поляками. Якщо конкретно, то йдеться про засудження українцями подій, що відбулися в 1943-1944 роках на Волині та частково - інших регіонах на заході України і південно-східної частини Польщі. Під час Волинської трагедії, за польськими підрахунками, загинуло щонайменше 35 тисяч осіб - головним чином, польських селян.

Водночас у Польщі мали б засудити операцію “Вісла”, під час якої більше 140 тис. українців були примусово виселені зі своїх домівок у північні та західні регіони Польщі.

Як твердить польський депутат, голова комісії Сейму з питань національних та етнічних меншин, етнічний українець Мирон Сич, прийняття відповідних резолюцій добре вписалося б у загальний характер дружніх відносин між країнами і зняло б напругу на рівні суспільств.

Перший крок у цьому напрямі польська сторона вже зробила. На початку листопада в Сеймі був зареєстрований проект резолюції щодо засудження операції “Вісла”. “Сейм Речі Посполитої визнає, що операція “Вісла” була порушенням основних прав людини. Під час цієї акції застосовано принцип притаманної для тоталітарних систем колективної відповідальності, яка ніколи не може бути підставою політики демократичної країни”, - йдеться у проекті резолюції. У ньому також висловлюється сподівання, що “процес поєднання між нашими народами й надалі триватиме, а болісна історія буде пересторогою від порушення прав людини у світі”.

У листопаді документ пройшов обговорення за участю польських експертів, а на початку грудня - перше читання в комісії. Для прийняття резолюції її необхідно буде ще заслухати під час засідання Сейму, а згодом, після внесення правок, провести процедуру голосування.

Втім, справа не виглядає настільки простою, оскільки в Польщі ухвалення такої резолюції має багато противників як у політичному середовищі, так і серед громадських організацій, які об'єднують вихідців із Східних Кресів (польських територій до 1939 року, які сьогодні є територією України). Серед аргументів є те, що українська сторона до цього часу не засудила Волинську трагедію, а тому не потрібно поспішати. Крім того, стверджується, що таким чином йде спроба виправдати "злочини УПА", оскільки операція “Вісла” проводилася для протидії цьому військовому формуванню.

Автор проекту резолюції Мирон Сич категорично не погоджується: "Навіть польські історики вважають, що операція була проведена проти цивільних жителів південно-східної частини Польщі. На той час більшість вояків УПА вже були у польських тюрмах. Основною метою тогочасної комуністичної влади була не боротьба з УПА, а насаджування комуністичної влади, що тоді викликало значний опір в українців", - наголошує він.

При цьому депутат називає “ненормальним” те, що у Польщі “кресовими” організаціями культивується комуністична пропаганда зразка 1947 року, що передається частині польського суспільства. Проте ці громадські організації налаштовані рішуче: вони почали збирати підписи з вимогою заблокувати розгляд цього проекту і його можливе прийняття.

Депутат Сич сподівається, що йому вдасться переконати колег по парламенту. Хорошим аргументом для цього, на його думку, буде згода українських парламентаріїв на прийняття відповідної резолюції по засудженню Волинської трагедії. “Чим скоріше відбудеться наша зустріч з українськими депутатами у справах Волині й операції “Вісла”, тим краще. Добре було б, щоб ці проблеми не перешкоджали нам у перспективі приєднання України до ЄС, а також щоб ми могли нормально працювати, а не вічно жити проблемами середини минулого століття”, - наголошує він. Голова комісії з питань національних та етнічних меншин Сейму планує обговорити ці питання з українськими депутатами відразу після завершення формування складу комісій та керівних органів Верховної Ради України.

Попри доволі чітку позицію щодо проекту резолюції по операції “Вісла” з боку “кресових” організацій, польські експерти й політики зважено підходять до історичної проблеми обох народів. “Волинську трагедію й операцію “Вісла” однозначно треба засуджувати. Проте я б не ставив між ними знаку рівності”, - зауважує екс-міністр закордонних справ Польщі, професор Адам Ротфельд.

Схожу думку з цього приводу має і депутат Європарламенту Павел Коваль. “Мені не подобається пов'язування цих справ. Проте вважаю, що операція “Вісла” має бути засуджена, і немає жодної причини вважати, що це елемент польської гордості”, - каже Коваль. При цьому він наголошує, що справа "Волині" також повинна бути чітко поставлена на порядок денний у зв'язку з річницею цієї події. На його переконання, “кожна людина, яка має розум і керується моральними принципами, має визнати, що це був страшний злочин, який кинув тінь на стосунки обох народів”.

Тим часом в Україні тема "Волині" і "Вісли" поки що не обговорювалася, оскільки нова Верховна Рада зайнята "оргпроблемами". Проте можна не сумніватися, що польська сторона з початку наступного року і на парламентському, і на президентському рівнях недвозначно даватиме зрозуміти, що Україна повинна зайняти чітку позицію по Волинській трагедії і прийняти відповідну резолюцію на рівні парламенту. Можна передбачити, що ця тема в Україні викличе не менш жваву і гарячу дискусію, ніж у Польщі, а противники і прихильники можливої резолюції з приводу волинських подій “поламають багато списів”. Проте очевидним є те, що уникнути обговорення цього питання на рівні президентів і парламентів не вдасться. Польські очікування у цій справі є доволі чіткими: Україна повинна засудити Волинську трагедію, і це символічно можна зробити у 70-ті роковини тих подій. З іншого боку, українці не будуть в захопленні від того, що у Польщі намагатимуться виправдати операцію “Вісла”, а відтак відмовляться засуджувати її на рівні Сейму. Отож, є поле для дискусій заради досягнення компромісу.

Польські політики й експерти підкреслюють, що Україна і Польща як стратегічні партнери можуть і повинні знайти спільну платформу для вирішення проблемних сторінок історії, аби вони не впливали на сучасні і майбутні відносини обох країн. Київ у цьому не менше зацікавлений, особливо у контексті можливого підписання восени 2013 року Угоди про асоціацію і поглиблену зону вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Очевидно, що 2013 рік стане своєрідним випробовуванням українсько-польських відносин історією.

За матеріаламиУКРІНФОРМ

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa