Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
     МІСЬКІ НОВИНИ
25-06-2012

У Ковелі вшанували пам’ять жертв розстрілу в’язнів

Меморіальна стела «Хрест пам’яті жертв більшовицького терору» впродовж багатьох років є місцем, де збирається ковельська громада, аби вшанувати пам'ять невинно загиблих. 23 червня городяни зібралися з сумної нагоди – 71-ї річниці з часу розстрілу в’язнів Ковельської тюрми енкаведистами на початку Великої вітчизняної війни. На той час у в’язниці утримувалося понад 250 людей, переважна більшість з яких була звинувачена за пропагування рідної мови, української пісні, за те, що любили Україну.

Чимало було затримано за дрібні побутові злочини. Камери були заповнені селянами, робітниками, інтелігенцією, молоддю. Про ці та інші історичні факти нагадав присутнім заступник міського голови Ігор Прокопів і закликав вшанувати пам'ять розстріляних хвилиною мовчання.

Секретар міської ради Михайло Гетьман у виступі зазначив: «День 23 червня впродовж багатьох років був звичайним днем для переважної більшості українців. І лише незначна частина знала правду. Трагічні події розстрілу в’язнів у перші дні Великої Вітчизняної війни довго замовчувались. Та історія з роками поставила все на свої місця.

На сьогодні немає підтверджуючих документів про точну кількість загиблих. Відомо, що масові розстріли у в’язницях України проводилися на основі нашвидкуруч складених списків. Щоб встановити хоча б частину правди про ті трагічні події знадобилось чимало сил та часу. Але пам'ять людська і шана не знає часових меж. Усі покоління українців пам’ятатимуть свою історію, якою гіркою вона б не була».


З кожним роком все менше серед нас тих, хто може поділитися спогадами. З розповідей людей літнього віку, їх дітей та онуків, з деяких архівних документів стало відомо, що у Ковелі ще є недосліджені місця, де ймовірно можуть бути останки розстріляних в’язнів. Про це повідомив учасникам мітингу громадський активіст Іван Сидорук.

Він зачитав звернення до міського голови та міської ради. У ньому, зокрема, йдеться про те, що на будинку, де в 40-х роках знаходився відділ НКВС варто встановити меморіальну дошку з написом про невинно загиблих, котрі утримувалися у підвалах і казематах цієї будівлі.

Про нелегкі часи, коли на територію Західної України прийшла радянська влада, розповідала член Ковельської філії «Союзу Українок» Антоніна Гладун. Прочитавши спогади очевидців, вона не могла не поділитися своїми хвилюваннями. Адже українці вірили у те, що будуть вільними і житимуть заможно і щасливо на своїй землі. Натомість отримали неволю, в’язниці, заслання і смерть. Тому нащадки мають пам’ятати і передавати наступним поколінням, аби подібне не доступити ніколи у майбутньому.

Панахиду за невинно загиблими відслужив Благочинний Ковельського міського деканату УПЦ КП протоієрей Анатолій Александрук з духовенством. Згодом у своєму виступі він зауважив, що у той час, коли на українську землю уже ступили фашистські загарбники, сталінський режим знищував своїх співвітчизників. Тому ми маємо єднатися заради того, аби наша Україна розвивалась і процвітала. Маємо берегти свою мову, свої звичаї. А головне – маємо жити з Богом, вірити у Господа і дотримуватись заповідей. Лише це зможе врятувати усіх нас і нашу державу від негараздів.

В знак пам’яті про всіх невинно загиблих у перші роки Великої Вітчизняної війни присутні поклали квіти до меморіальної стели.
Про трагедію, що сталась у Ковельській в’язниці з рідними та близькими, з болем згадували ковельчани й на кладовищі – на місці поховання розстріляних в’язнів, куди прийшли після завершення мітингу і панахиди.

Представники міської влади та громадськості поклали квіти на могилу, де знайшла свій вічний спочинок лише незначна частина розстріляних в’язнів, останки яких вдалося розшукати і поховати за християнським звичаєм. Громада Ковеля приходить сюди, щоб згадати земляків, вшанувати їх пам’ять. Ми, українці, маємо єднатися в бажанні зміцнити нашу державу, сприяти її розквіту, робити все можливе, аби майбутнє наших дітей і внуків не знало трагедій, було щасливим і мирним.

kovelrada.gov.ua

За матеріалами prokovel.com

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa