Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
     МІСЬКІ НОВИНИ
15-09-2011

Мільйонні оборудки навколо ковельської поліклініки

Пригадується, як на початку цього літа у Ковелі біля фундаменту під майбутню поліклініку було людно. Однак приїхали сюди не будівельники, а керівники області та міста, представники медицини, профспілок, журналісти, щоб оглянути цей пріоритетний для ковельчан, але «заморожений» об'єкт, та вирішити, як діяти далі. Багатомільйонне будівництво було дивним поспіхом розпочате якраз у розпал світової економічної кризи у жовтні 2008 року та того ж року зупинене через відсутність коштів.

Трапилось так, що відділ комунального господарства Ковельського міськвиконкому, який очолює Олександр Балак, виступив замовником даного будівництва та провів навесні 2008 року відповідний тендер. Згідно з офіційною інформацією, предметом державної закупівлі були будівельно-монтажні роботи під нову поліклініку. Переможцем торгів стало товариство з обмеженою відповідальністю «Формат-М» з міста Кузнецовська, що на Рівненщині. З підрядником міська влада уклала договір загальною кошторисною вартістю 7 мільйонів 425 тисяч гривень. Замовник зобов'язувався сплатити ці кошти за рахунок змішаних капітальних вкладень з місцевого та державного бюджетів. Хіба не парадокс, що вказана сума не передбачена ні державним, ані міським бюджетами, а відділ комунального господарства як замовник закупівель та розпорядник коштів належних бюджетних призначень взагалі не отримав?!

Як твердить депутат Ковельської міськради Володимир Матвєєв, його партійцям-регіоналам у 2007 році вдалося зрушити з місця питання щодо будівництва поліклініки, перевівши його з розряду виборчих обіцянок у ділове русло. За активної підтримки народних депутатів України від Партії регіонів уряд Віктора Януковича в бюджеті на 2008 рік виділив на поліклініку в Ковелі 8 мільйонів гривень. Цю норму Верховна Рада прийняла в першому читанні. Проте, в 2008 році уряд очолила Юлія Тимошенко і, як не дивно, в другому читанні бюджету оті 8 мільйонів гривень вже не фігурували. Необхідно врахувати, що на виборах до Верховної Ради в 2007 році 65 відсотків ковельчан проголосували за Юлію Тимошенко, яка, перебуваючи у Ковелі під час виборчої кампанії, підписала з територіальною громадою угоду, що в разі перемоги на виборах виділить кошти на нову поліклініку.

Підтверджує слова Володимира Матвєєва й колишній ковельський міський голова Сергій Кошарук, за часів якого місцева влада «не по кишені» замахнулася на багатомільйонну будову.

- Ну, Юля перед виборами обіцяла, що допоможе виділити кошти, але влада змінилася - змінили бюджет і на сьогодні залишилися одні обіцянки, - говорить Сергій Дмитрович.

Все ж 5 серпня 2009 року прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко підписує розпорядження, у якому йдеться про виділення 20 мільйонів гривень на будівництво у Ковелі поліклініки. Для того, аби «реабілітуватись» перед ковельчанами за невиконані обіцянки дворічної давнини напередодні нових виборів? Але дане розпорядження щодо поліклініки з вини самих же урядовців не набрало чинності. З огляду на вимоги бюджетного законодавства та статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», схоже, що урядове розпорядження видавалося так собі, про людське око, оскільки не могло бути законною гарантією встановлення бюджетного призначення.

У вересні 2009 року на нараді в голови обласної ради Анатолія Грицюка обласні високопосадовці запропонували долучитись до тендера на виконання будівельних робіт акціонерному товариству «Луцьксантехмонтаж № 536», до якого мав безпосереднє відношення депутат обласної ради минулого скликання від «Батьківщини» Віктор Чорнуха. Це підприємство, за словами самого Віктора Григоровича, було готове у стислі строки допомогти ТОВ «Формат-М» завершити будівництво нульового циклу та виконувати роботи, не чекаючи фінансування, зважаючи на дані гарантії влади.

Про які «гарантії» йде мова? І, зрештою, чому ці «гарантії» ще до формального проведення тендера стосувалися лише однієї фірми? За якийсь місяць ковельська влада уклала з ВАТ «Луцьксантехмонтаж №536» договір підряду на 34 мільйони 940 тисяч гривень під будівництво поліклініки. Втім, родзинка полягає в тому, що на момент проведення тендера і укладення договору з будівельниками місто залізничників знову не мало бюджетного призначення на таке будівництво. А в договорі вкотре зазначалося, що джерелом фінансування є кошти знов-таки державного бюджету.

Таку заплутану фінансову ситуацію навколо нової поліклініки голова облдержадміністрації Борис Климчук із сарказмом охарактеризував так: «Шльома, Бльома, я - оцтовий завод».

- Хто винен в цьому всьому? - перепитує Борис Климчук. - Це - вічне питання. Я відповім просто: добрими намірами вимощена дорога до пекла. Будівництво та й взагалі будь-які роботи треба починати тільки тоді, коли є фінансовий документ, коли є гроші. У даному випадку об'єкт почали будувати під обіцянки уряду Юлії Тимошенко. Волюнтаристське рішення!

Про все це правоохоронні органи завчасно попереджала бюджетна депутатська комісія Ковельської міської ради попереднього скликання, вказуючи на численні порушення бюджетного законодавства при проведенні замовлень робіт за державні кошти, в тому числі й проведення державних закупівель. Матеріали перевіряла СБУ, яка передала їх за підслідністю до обласної прокуратури. Закон пише чорним по білому: відповідно до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного призначення. Але у нас закон - як дишло, куди повернеш - туди й вийшло.

Прокурорські працівники зробили висновок, що процедура проведення тендера відповідає законодавству, одначе чомусь «забули» звернути увагу на сущу «дрібницю»: чи мала право ковельська влада оголошувати власне сам тендер, тобто робити публічне замовлення, без затвердженого бюджетного призначення та ще й перекладати фінансові обов'язки на державу? Коли нині столичні урядовці завзято шукають бюджетні «гріхи» своїх попередників по закордонах, тут, вибачте, під носом їх ніхто не бачить?!

Незважаючи на те, що прокуратура не виявила ознак бюджетних порушень, бізнесмен Віктор Чорнуха бідкається перед журналістами: «Є поліклініка у Ковелі, де більш ніж на 2 мільйони робіт я виконав. Мало прийти 20 мільйонів на рік, але не отримав ні копійки». А ці ж «нереальні» гроші були так гучно розрекламовані депутатом Верховної Ради України Євгеном Кирильчуком.

У лютому 2011 року голова облдержадміністрації Борис Климчук вслід за Віктором Чорнухою заявив, що обсяг заборгованості перед підрядником за роботи по ковельській поліклініці становить 1 мільйон 800 тисяч гривень.

- З тими будівельниками треба розрахуватися, а об'єкт треба «обнулити», тільки тоді можуть туди надійти державні гроші, - заявив Борис Петрович.

Як би там не було, а Борис Климчук все ж звернувся з листом до ковельського міського голови Олега Кіндера, пропонуючи невідкладно вирішити питання ліквідації заборгованості за вже виконані роботи, бо тендер на спорудження поліклініки проводився міською владою. З міського бюджету було фактично профінансовано всього лиш 1,5 мільйона гривень, а заборгованість перед ВАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» - 2,4 мільйона гривень, яка не зафіксована як бюджетна. Є лише підписані працівниками Ковельського міськвиконкому акти виконаних робіт.

Цей лист готував начальник головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації Юрій Куц. Автор цих рядків надіслав Борису Климчуку журналістський запит, в якому просив роз'яснити, звідки йому надали такі факти, бо ковельська влада категорично заперечила озвучену керівництвом області кредиторську заборгованість перед будівельниками. І хоча влада полюбляє балакати про відкритий доступ до публічної інформації, жодної відповіді обласних чиновників я не отримав. А один з місцевих керівників запевнив мене, що Юрій Іванович надав Борису Петровичу не зовсім перевірені дані, попросту кажучи - ненавмисне «підставив». Невже начальник головного управління не володіє достовірною інформацією про будівельний об'єкт, за яким його ж підлеглі ведуть технічний нагляд, за що це саме управління отримало з казни ковельської громади 163 тисячі гривень?!

Проект нової ковельської поліклініки неодноразово зазнавав суттєвих змін. Волею чиновників не один раз змінювалася то кількість її поверхів, то відвідувачів у зміну. Але найбільш разючою є зміна кошторисної вартості будівництва - від 67 до 39 мільйонів гривень.

- Спочатку ми планували поліклініку на 800 відвідувань, - говорить колишній ковельський міський голова Сергій Кошарук. - Після висновків ради фахівців від медицини було вирішено збільшити кількість відвідувань до 1200. Проте ми все одно змінили завдання й вирішили будувати один корпус поліклініки для дорослих і зменшили кількість відвідувань до 800.

Оце так чиновницькі розмахи - плюс-мінус «якихось» 25 мільйонів гривень! І при цьому Ковельська міська рада не приймала рішень, як вимагає буква закону, щодо затвердження документації з будівництва поліклініки. За новим проектом поліклініка розрахована лише на три поверхи, а не на сім, як планувалося попервах. Ось тільки чи забезпечить повною мірою лікувально-профілактичний процес такий «обрізаний» медичний заклад? Адже вже сьогодні сумарна кількість амбулаторних відвідувачів перевищує проектну.

Відповідно до нової проектно-кошторисної документації на будівельні роботи та купівлю медичного устаткування необхідно 46 мільйонів гривень. За словами голови облдержадміністрації Бориса Климчука, коштами державного бюджету заборгованість минулих періодів категорично не може бути погашена, а для того, щоб оголосити тендер і розпочати будівництво, необхідно, аби ковельчани сплатили борги попереднім підрядникам, які працювали на цьому об'єкті. Ковельський міський голова Олег Кіндер на це запропонував дивну «схему»: у фірми з Кузнецовська, яка виграла тендер і з якою були укладені договори, взяти розписку, що вона більше ні на що не претендує. На думку Олега Олексійовича, в такому разі можна буде взагалі не показувати будь-які виконані роботи, і оголошувати новий конкурс.

- Дайте мені «папери», що у вас немає боргів, - і все! - різко заявив Борис Климчук. - До цього будівництва буде дуже пильна увага, тому що воно незвичайне. Там будуть рахувати «лічильники» серйозні.

Після прийняття Верховною Радою змін до державного бюджету для Волинської області розподілено понад 44 мільйони гривень. Частину з них обласна влада обіцяла виділити вже цього року на будівництво поліклініки у Ковелі. Але, як твердить голова облдержадміністрації, будівництво скоро не розпочнеться, бо лише тендерні процедури відповідно до вимог законодавства повинні тривати два місяці.

- Я буду відповідати перед державою за ці гроші, - наголосив Борис Климчук. - П'ять мільйонів можна давати на Ковель і втягуватися в цей процес. Але «інженіринга» тут не буде! Це, Балак (начальник комунального відділу Ковельського міськвиконкому, - авт.), твоя «лєбєдіная пєсня»...

Кажуть, що великі гроші люблять тишу. А якщо вони «намолочені» шляхом сумнівних угод, укладених з очевидним порушенням бюджетного законодавства в особливо великих розмірах? Отож, залишається ковельчанам тільки чекати, коли ж на будівельному майданчику розпочнуться роботи і чи розпочнуться вони найближчим часом взагалі. Особливо, враховуючи те, що місцева влада створила у Ковелі опозиційний комітет опору диктатурі. І поки одні обіцяють, а інші - чекають, на новобудові «хазяйнують» злодії, які розкрутили щитову будівельного крана, вкравши електрокабелі, та пошкодили привід підйомника, через що на фундамент рухнула багатотонна підйомна стріла. Чого ще чекати?

kowel.at.ua/

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa