Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
На ближайший концерт Дианы Вишневой цена билета может вырасти в связи со спросом.
     МІСЬКІ НОВИНИ
18-03-2010

Шевченко і Волинь

21 вересня 1846 року Великий Кобзар отримав розпорядження генерал-губернатора Дмитра Бібікова, якому була підпорядкована Тимчасова комісія для розгляду давніх актів у Києві, виїхати в різні місця Київської, Волинської, Подільської губерній для збору народних переказів, пісень, історичних документів, оглянути і замалювати стародавні могили, монументальні пам’ятки та інше. Щодо Ковельщини, то тут Шевченко мав замалювати для праці професора Миколи Іванішева місця, пов’язані з ім'ям московського втікача з часів Івана Грозного князя Андрія Курбського-Ярославського в тогочасному Ковельському повіті, зокрема у Вербці і Секуні. 

У жовтні 1846 р. під час відвідування с.Вербки Шевченко робить замальовку храму Св. Трійці, складає два креслення церкви і склепіння, в якому до 1848 р. знаходилася домовина князя-втікача (згодом М.Іванішев помістив ці роботи Шевченка до своєї праці «Життя князя А.М.Курбського в Литві і на Волині», не подавши з певних міркувань імені автора, який на той час перебував на засланні), одночасно відновлює на чудотворному образі руки Св. Миколая. Шевченко став першим реставратором цієї давньої, візантійського походження святині, образ якої належав родині князя Курбського. Про давнє походження цієї ікони знаходимо і в науковій розвідці отця-протопресвітера Ананія Теодоровича «Вербівський чудотворний образ Св. Миколая» («Літопис Волині», Вінніпег, 1958, ч.4). На сторінках 30-34 читаємо «Образ привіз з Московщини князь А.Курбський і подарував його Ковельському монастиреві. Після ліквідування монастиря і повстання на його місці парафії, образ став її власністю. У відпустові дні, особливо в травні на Миколу, збиралися до Вербки тисячі людей майже з усієї Ковельщини…» 

Образ Святителя, розміром 20 на 28 цалів, написаний на дошці олійними фарбами, пережив Першу і Другу світові війни, однак під час боїв за Ковель 1944 р., коли храм Св. Трійці загорівся, образ безслідно зник (В.Рожко «Наукова подорож Тараса Шевченка на Волині», літературний місячник «Визвольний шлях» березень 2000 р., стор.15). 

З с.Вербки шлях Т.Шевченка і М.Іванішева проліг до села Секунь, що знаходиться за 18 кілометрів північно-західніше м.Ковеля. Тут у церкві Св. Михайла, побудованій ще за Михайла Калимета у 1572-1588 рр.. вони виявили ряд давніх, візантійського походження ікон, серед яких виділявся образ Божої Матері. 

Від часу образ Богородиці потемнів і, вірогідно, на прохання настоятеля храму Іллі Федоровича Мусієвича та диякона Григорія Антоновича Т.Шевченко реставрував образ Пресвятої Діви Марії, домалювавши до нього прикраси-коралі, характерні українській жінці. Про те, що це – робота Т.Шевченка свідчать місцеві перекази, записані у 1932-33 рр. вченим-дослідником О.Волинець, а також запис, знайдений в інвентарній прицер-ковній книзі в 1930 роках тогочасним благочинним, майбутнім митрополитом УАПЦ в Західній діаспорі, владикою Никанором ( в миру – Абрамовичем).
Так ось у примітці навпроти запису «Образ Божої матері за престолом» стояла нотатка: «В 1846 году образ сей реставрирован проезжим живописцем Тарасием Шевченком». 

У Секуні Т.Шевченко разом з професором М.Іванішевим оглянули домовини Михайла Калимети й дружини Катерини, зібрали в місцевому маєтку документальні відомості про них та князя А.Курбського, портрет якого зберігався тут ще й в пізніші часи. 

Минули роки, століття, а геніальні мистецькі надбання Шевченка лишаються. Волинська земля гідно шанує пам'ять про Великого Кобзаря і свято оберігає його спадщину. Підтвердженням тому є також виставка, що діє у Ковельському історичному музеї. 


Маргарита Матвійчук, 
директор історичного музею

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa