Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
     МІСЬКІ НОВИНИ
24-10-2007

16 жовтня в Ковелі відбулися великі церковні святкування з нагоди 130 – ї річниці Свято – Воскресенського кафедрального собору – головного храму нашого міста

Урочисту святкову Літургію, у співслужінні 46 священнослужителів очолили єпископ Володимир – Волинський і Ковельський Никодим та Шепітівський і Славутський Володимир. Після Божественної літургії відбувся хресний хід з молебнем, по завершенню якого до всіх присутніх з теплими словами привітань звернувся єпископ Никодим та єпископ Володимир. А також міський голова С. Д. Кошарук та голова районної державної адмістрації В. П. Грищук. 


Привітальне слово від голови Волинської обласної державної адміністрації зачитав Кравчук С. Є., заступник з гуманітарних питань. Привітальну телеграму з ювілеєм Собору надіслав архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій та архієпископ Вінницький і Могилів-Подільський Симеон, який з 1996 по 2007 рік був правлячим Володимир-Волинською єпархією.   

 

   

О 12-й годині в народному домі «Просвіта» відбувся ювілейний акт. Під час якого Владика Никодим нагородив медалями Української Православної Церкви Рівноапостольного Князя Володимира: С.Д. Кошарука, В. П. Грищука, В.І. Бойко  та О.М. Самчука. Грамотою митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви у благословення за старанні труди на славу святої Церкви був нагороджений Микола Григорович Вельма, головний редактор газети «Вісті Ковельщини». А також були нагороджені грамотами постійні меценати священнослужителі  та клірики Собору. Після нагородження відбувся концерт, за участю юних талантів Віктора Мостики та Влади Маренчук. Порадували своїм співом дитячий хор Храму Почаївської Ікони Божої Матері та збірний хор Свято-Воскресенського Собору.

     У цей день відбулися святкові заходи у соборі, а саме виставка-конкурс на кращий дитячий малюнок на тему «Храм», конкурс на кращого дзвонаря та фотовиставка з життя Собору.

     

Свято-Воскресенський кафедральний собор, як відмітив Голова Волинської обласної державної адміністрації В. Н. Бондар: «… за більш ніж як вікову історію розвитку став важливим центром духовних цінностей в серцях і душах ковельчан».  

    

 

Історична довідка.

    

До нас дійшли досить скупі відомості про історичне минуле Свято-Воскресенського собору. Першу писемну згадку про нього знаходимо у грамоті королеви Бони від 17 серпня 1549 року. Згідно цього документу, уже існуюча Воскресенська церква, на прохання місцевого старости Богдана Семашко, була передана королевою під опіку місцевого священика Олексія Трішиніці Гайко. Нажаль в кінці
XVII – го століття Воскресенський храм згорів.

           

В 1696 році на кошти Ковельського старости Стефана Ліщинського була збудована мала церква, біля якої знаходилася висока дзвіниця з п’ятьма дзвонами   і великим годинником. Архіви свідчать, що одного з дзвонів взяли на прокат у Володимир-Волинському Свято-Успенському соборі. Проте, 14 червня 1718 року згоріла і ця будівля церкви разом з дзвіницею.

          

Тимчасово з села Вілька, на місце згорівшої церкви було перенесено маленьку каплицю, де протягом 64 років збирався люд на молитву.

          

За цей час було зібрано кошти на будівництво нового храму, і 22 червня 1782 року було укладено договір з жителем села Мизово майстром Дадинцем, який підрядився збудувати нову дерев’яну церкву. Ця будівля простояла до 1842 року, аж поки її розібрали і збудували нову – на кам’яній основі, котра простояла недовго, бо у 1848 році теж згоріла.

          

Ініціатором будівництва нового храму був протоієрей Олександр Роткевич. 19 червня 1874 року під наглядом особливого комітету, трудами будівельників з Росії було закладено новий храм і розпочалися роботи.16 жовтня 1877 року було завершено будівництво вже п’ятого соборного храму Воскресіння Христового, котрий зберігся і до нашого часу. Цей п’ятикупольний собор, розрахований на 400 чоловік, було освячено архієпископом Волинським Димитрієм. Щедрими жертводавцями, на той час, він був прикрашений   багатою церковною утварю.

         

З перших років існування при новому соборі було розгорнуто активну просвітницьку і благодійну діяльність. Фундатором Древінським при соборі було відкрито шпиталь. А ще раніше тут було створено початкову школу, двокласну жіночу гімназію, православне братство і тюремний храм.

          

Незважаючи на всі негаразди двадцятого століття ( революції, війни та атеїстичний час ), собор завжди залишався діючим і попри усі спроби його зруйнувати, свідчив людям про всеперемагаюче Христове Воскресіння.

          

У 1988 році до святкування 1000-ліття Хрещення Русі і 110 річниці відбудови собору, його було реставровано зовні та зсередини.

           

З відродженням у 1996 році древньої Володимир-Влинської єпархії ковельський Свято-Воскресенський собор став місцем другої єпископської кафедри. З благословення,
на той час керуючого єпархією архієпископом Симеоном, у 1997 році настоятелем собору і благочинним Ковельської округи було призначено протоієрея Георгія Бензюка. З того часу собор знов почав стверджуватися як духовно-просвітницький та благодійний центр Ковельщини, при котрому діють недільна школа, молодіжне Братство, духовна бібліотека. Силами духовенства собору ведеться активна місіонерська діяльність в навчальних закладах. В медичному коледжі щотижня ведуться уроки християнської етики і для працівників райвідділу МВС раз в тиждень читаються тематичні лекції. На кошти соборної іконної лавки було започатковано ряд нових храмів міста ( храм Почаївської ікони Божої Матері, Свято-Введенський та Воскресіння Словущеє ). Старанням працівників канцелярії собору збираються записки та кошти, які на протязі 10-ти років є підтримкою для монастирів Зимненського, Нискиничеського та останнім часом і Світязького. Активно діє при соборі паломницький центр. В 2007 році заснована «Прес-служба», яка в засобах массової інформації міських, загально церковних та на інтернет - сторінці «Духовність», що на офіційному сайті міста, висвітлює події духовного життя кафедрального храму та благочиння. З 2005 по 2007 рр. собор було заново розписано Луцькими іконописцями Конським М., Манько А. та Солдатюком С..

            

Свій 130-літній ювілей Воскресенський собор зустрічає у духовній величі та красі. Кожному, хто відвідує цей храм Господь подає Своє благословення через щоденні богослужіння та чисельні святині, котрі наповнюють собор. Святителем Володимир-Волинським Фадеєм сюди була пожертвувана ікона Анастасії Римлянини. Понад сто років тому у храм була принесена ікона з мощами прп. Іова Почаївського. На 125-літній ювілей митрополитом Луцьким Ніфонтом була пожертвувана ікона з часточкою мощей ап. Андрія Первозванного. Серед святинь, котрі тут появились останнім часом потрібно згадати часточки св. мощей святителя Миколая, преподобного Сергія, святителя Феодосія, преподобних Олександри, Марфи та Єлени Дівеєвських.

        

Свою святительську настанову та батьківську турботу другому кафедральному собору надає керуючий Володимир-Волинською єпархією єпископ Никодим.

          

Богослужіння в храмі почергово звершують п’ять священиків та диякон. В святкові та недільні дні служби відбуваються соборно.

          

Протягом століть Свято-Воскресенська соборна церква розділяла долю своїх прихожан і всього Волинського краю. Трагічні сторінки минулого історії храму та його світле сьогодення ще раз свідчать усім нам про нездоланну істину Воскресіння із мертвих. 

 

 

 

Священик Олександр Кобенко

 
[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa