Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
     МІСЬКІ НОВИНИ
15-05-2012

Озеро Нечимне Ковельського району врятують риби

Рятувати озеро Нечимне примандрувала ціла армія риб-рятівників. Її у рибовозі МАН «Волиньрибгоспу» з м. Бурштин Івано-Франківської області привіз Володимир Куденчук.

– Наш автомобіль обладнаний кисневими апаратами, спеціально пристосований для перевезення риби, – розказує шофер автівки. – Щоб їх привезти, ми подолали 800 кілометрів. Майже цілу добу були у дорозі. Виїхали з Луцька о першій ночі і лиш о десятій ранку рушили у зворотній бік.

Армію риб-рятівників супроводжував лісничий Скулинського лісництва ДП «Ковельське ЛГ» Леонід Лисюк.
– Ми закупили 400 кілограмів або ж близько двох тисяч особин товстолобика у рибогосподарстві «Галицький», – каже Леонід Миколайович. – Це одне з найпотужніших рибних господарств України, яке діє на базі державної Бурштинської ТЕС. Середня вага кожної рибини – двісті грамів.

Доволі великі особини, але бурштинські рибалки називають їх зарибками, тобто малечою у порівнянні з кількакілограмовими велетнями. Найбільше переживали, чи витримає риба таку далеку подорож, адже день видався дуже спекотний.

При в’їзді до заказника державного значення «Нечимне» їх вже чекали директор і головний лісничий ДП «Ковельське ЛГ» Володимир Данилюк і Богдан Ковальчук, помічник лісничого Скулинського лісництва Анатолій Бойчук, майстри лісу Андрій Осійчук, Олександр Сидорук, Володимир Оніщук, Микола Кравчик, доглядач музею Іван Ющик, сільські природолюби.

На двох підводах вони привезли балії, бочки, відра, навіть дві тачки. Щойно рибовоз зупинився, як почалася ціла військова операція з переселення риб з ємкостей МАНа у бочки, балії, відра.

Підводи рушають до озера. Дорогою риба вистрибує з ємкостей, тож людям не просто доправити «літаючих риб» до місця призначення.

Доїзду до Нечимна нема, останні двісті метрів по вузькому дерев’яному містку-кладці товстолобики долають у тачках. Нарешті й озерна гладь, риби-рятівники потрапляють у воду. Більші особини відчули волю і з мілковини, з-над дерев’яного настилу пробують знайти шлях на глибину.

Подивитися на прибульців припливла ціла армія пуголовків, кілька п’явок та жаб. Навіть три жовтоголові вужі приповзли, щоб подивитися, що тут за гості. Дивлячись на них, мимоволі уявляються персонажі «Лісової пісні» Лесі Українки – той, що греблі рве, потерчата, русалочка, водяник, лісовик, мавка, перелесник, пропасниця, куць, той, що в скалі сидить, злидні, доля… На пам’ять приходить Лесине слово: «Старезний, густий, предковічний ліс на Волині.

Посеред лісу простора галява з плакучою березою і з великим прастарим дубом. Галява скраю переходить в куп’я та очерети, а в одному місці в яро-зелену драговину – то береги лісового озера, що утворилося з лісового струмка. Струмок той вибігає з гущавини лісу, впадає в озеро, потім по другім боці озера, знов витікає і губиться в хащах. Саме озеро – тиховоде, вкрите ряскою та лататтям, але з чистим плесом посередині.


Місцина вся дика, таємнича, але не понура, – повна ніжної задумливої поліської краси. Провесна. По узліссі і на галяві зеленіє перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава…» Це ранньої весни, а пізніше: «…Озеро стоїть повне, в зелених берегах, як у рутвянім вінку…» А ще далі: «…На озері розкрились лілеї білі і зазолотіли квітки на лататті. Дика рожа появляє ніжні пуп’янки…» А вночі: «Туман на озері білими хвилями прибиває до чорних хащів; очерет перешіптується з осокою, сховавшись у млі…

» Так описує озеро Нечимне Леся Українка у драмі-феєрії «Лісова пісня», написаній впродовж двох тижнів 1911 року у Кутаїсі. 20 грудня 1911 року поетеса писала у листі до матері: «Мені здається, що я просто згадала наші ліси та затужила за ними. А то ще я й здавна тую мавку «в умі держала», ще аж із того часу, як ти в Жабориці мені щось про мавок розказувала, як ми ішли якимось лісом з маленькими, але дуже рясними деревами. Потім я в Колодяжному в місячну ніч бігала самотою в ліс (ви того ніхто не знали) і там ждала, щоб мені привиділася мавка.

І над Нечімним вона мені мріла, як ми там ночували – пам’ятаєш? – у дядька Лева Скулинського… Видно вже треба було мені її колись написати, а тепер чомусь прийшов «слушний час» – я й сама не збагну чому зачарував мене сей образ на весь вік»…


З того часу пройшло сто років… Ціле століття… Дивлячись на озеро, ліси, різнотрав’я, вслухаючись у спів птаства, кумкання жаб, легкий шелест зеленовіття мимоволі шукаєш лесині описи… Та щось не видко ні білих лілій, ні жовтих свіч-цвіту, ні латаття! Нема і струмка, що живило озеро в давнину. Галява, що плавно перетікала у болота-купини, заросла різнодерев’ям. Навіть очерет з осокою не перешіптується…

Зникли ситники… Озеро заростає диким рисом, рогозою та лозами… Останні забралися вже ген віддалік від безбережжя… Верболоззя, березняки, вільшина, крушина по купинні, як ті рибалки, вийшли до зарослого плеса, оточили озеро густою щетиною… Але посередині і в побіччі голубіють чисті плеса… Кує зозуля, щебече соловей, деркоче дзьобахом об дерев’я дятел… Лісове птаство активне, а над озером – ні качки, ні гуся, лиш пташиння білих хмар…

– Щуки і лящі тут давно перевелися, – мовить головний лісничий ДП «Ковельське ЛГ» Богдан Ковальчук. – Якби дядько Лев прийшов із сіткою чи ятірцем, то чи й зловив яку рибу? Зараз у цьому озері водяться тільки карасики.
Вже й за відвідин Лесею Українкою озеро було в скрутному становищі. Через сто літ змінилося не в кращий бік. Приозерні поля, луговиння, болота густо поросли лісом, плесо ще більше заросло і замулилося. Вже кілька десятиліть серед науковців, природолюбів, журналістів точиться дискусія про доцільність втручання людини у долю Нечимна. Письменник Віктор Лазарук категорично проти будь-якого втручання: «Природа повинна жити своїм життям!..» Відомий публіцист Микола Пуговиця, спираючись на думку відомих українських науковців, ратує за негайний порятунок озера.

Прості скулинці навіть хотіли звертатися до владців, аби ті «позбавили» озеро заповідного статусу, щоб можна було його очистити від мулу і заростей. Екологи ж вважають, що свого часу людина вже втручалася у долю озера, висіявши тут дикий рис, щоб привабити пернатих…

Тож тепер до будь-яких ініціатив ставляться з осторогою. Нечімне тим часом згасає на очах… Дикий рис витіснив лілії і ряску, очерети і ситники… Й ось заступник голови облдержадміністрації Віталій Карпюк зініціював, а лісівники втілили у життя ідею запуску у плеса водойми риби-рятівника. Товстолобик допоможе звільнити озеро від заростей дикого рису, інших водоростей. Кращого чистильника годі знайти. За рік одна доросла рибина з’їдає дві тонни планктону…

– Волинська обласна державна адміністрація давно розробляє план порятунку озера, – уточнює директор ДП «Ковельське ЛГ» Володимир Данилюк. – Цього року до акцій із порятунку долучився заступник голови Волинської облдержадміністрації Віталій Карпюк.

Начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Богдан Колісник, котрий очолює комісію з питань екології в обласній раді, підтримав ініціативу та ідею заступника голови облдержадміністрації Віталія Карпюка і лісівники закупили ось цих природних помічників людини за чисте плесо.

Ми маємо значний досвід природоохоронних заходів. Зокрема, під час Акцій Державного агентства лісових ресурсів України «Майбутнє лісу у твоїх руках» та «Чисте довкілля» паралельно зі створенням лісів вертаємо життя й джерелам, чистимо від сміття береги рік і озер. Думаю, у рамках цих акцій не грішно буде й цілому озеру допомогти.

Риб’ячий військовий десант і лісівники, і місцеві скулинці сприйняли з розумінням. Не всі рибки, особливо дрібні, вижили, але абсолютна більшість, оговтавшись від шоку, стала знайомитись з дивоозер’ям, про яке знає увесь світ. А ще за якийсь час ми стали свідками, як риб’яче військо взялося до справи, яку їй доручено. І хоч присутні висловлювали тривогу щодо того, чи зможе товстолобик пережити у цьому мілководді зиму, ніхто не ставив під сумнів фантастичну здатність риби переробляти зелений планктон.

Сапропелю від цього додасться, вважають фахівці, і наступним етапом має стати ще якийсь мудрий хід із його переробки.

Сергій Цюриць,
прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства

За матеріалами prokovel.com

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa