Візитівка міста  Історія  Символіка  Фотогалерея  Міста-партнери
  Міська громада       Економіка міста       Міська інформація
        Громадські організації
        Політичні партії
        Релігійні центри міста
        Духовність
        Соціальні служби
        Видатні земляки
          Економічний розвиток міста
        Міський бюджет
        Фінансові установи
        Основні підприємства
        Інформація для підприємців
        Пропозиції для інвесторів
          Міський голова
        Міськдовідка
        Дозвільний та інформаційно-сервісний центр
        Засоби масової інформації
        Мапа мiста
        Міський форум
           
     МІСЬКІ НОВИНИ
09-09-2011

Ковель: Безпредєл у міській освіті

Цей нечуваний інцидент стався минулого року в стінах Уховецької загальноосвітньої школи Ковельського району напередодні свята першого дзвоника. Свідків того, що саме трапилось між директором школи Галиною Юрчик та вчителькою біології Лідією Савлук, не було. Вчителі, які близько 10-ї години ранку прибігли в кабінет директора, побачили там розкидані папери, перекинутий стілець. Галина Омелянівна трусилася і плакала, а Лідія Яківна поводилася зухвало. Що ж трапилось між педагогами, які мають бути взірцем толерантності, мудрості та взаємоповаги?

Задавнений конфлікт, про який йде мова, - на совісті районної влади. Освітянське начальство зобов'язано було з'ясувати причини суперечки, що виникла ще десять років тому, причому втрутитись оперативно і навести у школі порядок, натомість - проявило повну байдужість, невміння, а, може, й небажання локалізувати скандал, який не міг не позначитись на іміджі навчального закладу. Замість того, щоб бути об'єктивними, чинуші від освіти почали відстоювати правоту лише директора школи.

У нас часто так трапляється, коли людини, яка починає «качати» свої права, вирішують позбутися, причому в досить-таки «традиційний» спосіб - через догани. І пиши-ходи потім по інстанціях, шукай правди в судах. Щоб описати усі судові перипетії, пов'язані з Лідією Савлук, її намаганнями відновитися на роботі, забракне місця у газеті. За стільки років накопичилося уже кілограми усіляких заяв, скарг, позовів, судових ухвал та рішень. Судові «вердикти» свідчать про одне - законних підстав для звільнення вчительки не було. Втім, є одне вагоме «але»: директор і трудовий колектив виступають категорично проти, щоб вона з ними працювала.

Того останнього серпневого дня Лідія Савлук прийшла до школи перед початком педради, аби дізнатися про свій графік роботи, принесла наказ про своє призначення. Галина Юрчик прочитала цей наказ і сказала, що буде виясняти ситуацію, попросивши залишити кабінет, бо має йти проводити педраду. Директор стверджує, що на її неодноразові прохання залишити кабінет вчителька не реагувала, натомість схопила зі столу і порвала її виступ до наради, розкидавши аркуші паперу. Галина Юрчик намагалася вирвати виступ, але Лідія Савлук ніби вдарила її стільчиком, потім схопила за волосся, повалила на підлогу, почала душити, бити руками і ногами.

У свою чергу, вчителька говорить, що хотіла уникнути конфлікту, але директор її мало не виштовхала із кабінету, написану нею заяву порвала і кинула в обличчя. У судовому вироку зазначено, що Савлук визнала факт бійки, але наголосила, що дійсно вхопилася обома руками за волосся Юрчик, коли остання ногами била її лежачу на підлозі. Мовляв, вона тільки те й робила, що захищалася...

У кожного з учасників конфлікту - своя версія того, з чого спалахнули пристрасті і як все відбувалося, у кожного - своя правда, тим більше, що очевидців нема. Адже сталося все за зачиненими дверима.

- Те, що трапилось в Уховецькій школі, можна назвати одним словом - дикунство, - заявив голова Ковельської райдержадміністрації Іван Смітюх. - Я там наведу порядок!

Порядок має наводити в першу чергу, напевне, головний освітянин Ковельського району Роман Кульцман, який отримав від начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Михайла Поповича такого листа: «Тривалий час продовжується конфлікт між членами трудового колективу в Уховецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів, який негативно впливає на морально-психологічний клімат в закладі та заважає створенню належних умов для організації якісного навчально-виховного процесу. Щоразу все ширше коло посадових осіб та батьківської громадськості втягується у розв'язання конфлікту, однак дирекція школи не сприяє урегулюванню трудових відносин, про що свідчить бійка в кабінеті директора.

Враховуючи це, вважаємо доцільним звільнення директора Уховецької загальноосвітньої школи Юрчик Г.О. з посади як такої, що не забезпечує належного морально-психологічного клімату в колективі відповідно до пункту 3 статті 40 Кодексу законів про працю України».

До речі, на сесії Ковельської районної ради депутат від фракції ВО «Батьківщина»-БЮТ Віктор Лук'янчук навіть озвучив запит, щоб звільнити із займаної посади самого Романа Кульцмана - «за порушення законодавства, що регламентує організацію навчально-виховного процесу та трудові відносини». Однак всі посадовці залишилися на своїх місцях.

Втім, повернемося до інциденту в школі. Заяви та пояснення Галини Юрчик і Лідії Савлук містять зустрічні звинувачення у нанесенні одна одній легких тілесних ушкоджень, які встановлені судмедекспертизою. Враховуючи статті 22, 27, 97 Кримінально-процесуального кодексу України та постанову пленуму Верховного Суду «Про судову практику у справах про хуліганство» від 22 грудня 2006 року, посадові особи правоохоронних органів, які розглядали заяви про інцидент в Уховецькій школі, повинні були винести постанову про відсутність ознак злочину за статтею 296 Кримінального кодексу (хуліганство) та роз'яснити зацікавленим особам, що в діях учасників конфлікту є ознаки злочину, передбаченого статтею 125 цього кодексу (злочин проти особи), кримінальна справа за ознаками якої порушується не інакше, як за скаргою потерпілого.

Якщо уважно розглянути матеріали справи, можна зробити висновок, що було принаймні дві такі постанови, однак Ковельська міжрайонна прокуратура вперто доводила, що вбачає лише факт хуліганства, і повертала справу назад до міліції.

Замість того, щоб діяти за законом, слідчі органи стали на сторону однієї конфліктуючої сторони, порушивши проти Лідії Савлук кримінальну справу за фактом хуліганства. Крім свідчень Галини Юрчик, де ще докази того, що саме Савлук ініціювала бійку? Слідство досить відповідальна інституція, яка не має права виносити рішення на припущеннях, розглядати тільки «вигідну» окремим особам версію.

На судовому засіданні Лідія Савлук свою винуватість в інкримінованих їй органами досудового слідства діяннях щодо вчинення хуліганських дій не визнала повністю. Відмовилась вона також визнавати й нанесення Галині Юрчик легких тілесних ушкоджень. В суді не знайшло свого підтвердження обвинувачення підсудної щодо грубого порушення нею громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що мало супроводжуватись особливою зухвалістю. Жодного доказу цих обставин судом так і не здобуто. Зокрема, як вказує вчителька, вона не мала наміру зривати педраду, оскільки, навпаки, хотіла бути там присутньою.

Підсумком цієї нашумілої історії став вирок, оголошений Лідії Савлук. Прокурор просив суд позбавити її волі терміном на п'ять років. Галина Юрчик теж не заперечувала проти такого жорсткого «вердикту», а юрист Ярослав Ярмолюк, який представляв інтереси директора школи, в судових дебатах заявив, що «попереднє слідство і розгляд справи в суді не послужили повчальним уроком для Савлук, не сприяли зміні її поглядів на стосунки в суспільстві та ставлення до колег по роботі, а тому перевиховання можливе лише в спеціальній установі з ізоляцією від суспільства».

Звичайно, таку безкомпромісну поведінку прокуратури та директора школи можна в деякій мірі зрозуміти. На свою адресу вони наслухалися від Лідії Яківни та її чоловіка Анатолія Савлука чимало гнівних та образливих слів, особливо в сторону правоохоронної структури, типу «злочинці», «зграя», «гадюче кубло», «ракова пухлина держави», «потрібно стріляти». До того, як Анатолій Петрович почав відстоювати права своєї дружини і зіштовхнувся із несправедливістю силових органів, він працював у міліції. Але навіть доведені до розпачу люди повинні тримати себе в руках.

Головуючий по справі суддя Петро Бойчук дійшов висновку, що пред'явлене органами слідства обвинувачення Лідії Савлук у вчиненні хуліганства не знайшло свого підтвердження, а тому її слід виправдати за частиною 1 статті 296 Кримінального кодексу України, перекваліфікувавши при цьому дії підсудної на частину 1 статті 125 цього кодексу: заподіяння своїми умисними діями потерпілій особі легких тілесних ушкоджень. Суд призначив Лідії Савлук покарання у вигляді штрафу в розмірі 680 гривень. Така ось розплата за бійку в кабінеті директора школи. Знаючи ситуацію та учасників конфлікту, можна передбачити, що спокій останнім буде тільки снитись.

kowel.at.ua/news/bezpredel_

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
   Гуманітарна сфера
  Освіта та наука
  Охорона здоров'я
  Культура
  Історичні пам'ятки
  Спорт
   Сервіс та відпочинок
  Торгівля
  Транспорт
  Готелі
  Туризм
  Ресторани/кафе/бари
Українські міста
в Інтернеті


Громадська організація
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
TyTa